Sina Nordman on valittu Kokoomusnaisten liittohallituksen jäseneksi kaksivuotiskaudelle 2026-2027 Joensuussa 15.–16.11.2025 järjestetyssä edustajakokouksessa.
Kuluneen vuoden Nordman on toiminut Uudenmaan Kokoomusnaisten puheenjohtajana. Vantaalla Nordman toimii paikallispolitiikassa Vantaan Tilapalvelut Vantti Oy:n hallituksessa ja kaupunkiympäristölautakunnan varajäsenenä.
“Lämmin kiitos luottamuksesta. Lähden innolla mukaan liittohallitustyöhön, sillä nyt on erityisen tärkeää, että naisille tärkeitä asioita edistetään ja toteutetaan Kokoomuksen politiikassa. Tärkeä teema minulle liittohallituksessa on myös naisyrittäjyyden toimintaedellytysten edistäminen”, Nordman sanoo.
Nordmanin henkilökohtaiseksi varajäseneksi liittohallitukseen valittiin Espoon Kokoomusnaisten puheenjohtaja ja Uudenmaan Kokoomusnaisten varapuheenjohtaja, varatuomari ja johtava veroasiantuntija Marja Blomqvist.
Kokoomuksen Naisten Liiton edustajakokous pidettiin Joensuussa 15.-16.11. Sunnuntaina kokous valitsi järjestölle puheenjohtajaksi jatkokaudelle kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen ja varapuheenjohtajiksi Anu Aaltosen ja Salla Mäkelän, sekä Nordmanin lisäksi 11 muuta liittohallituksen jäsentä varajäsenineen. Henkilövalintojen lisäksi liittokokouksessa käsitellään järjestön tavoiteohjelma, sekä järjestön poliittista linjaa ja toimintaa määrittäviä aloitteita.